Jak wykorzystać fotografie do ozdoby domu?

Przede wszystkim istotne jest miejsce, które chcemy ozdobić oraz rozmiar zdjęcia lub zdjęć. Te kwestie zdefiniują kształt naszej kompozycji z fotografii. Ważny jest też nośnik, na którym dana fotografia będzie umieszczona: zdjęcia bowiem możemy znaleźć nie tylko na papierze w formie odbitek, ale również w formacie plakatu, fototapety, a nawet na… płótnie. Wreszcie liczyć się będzie spójna tematyka prezentowanych zdjęć, jak również kolorystyka naszych ozdób – zwracając na nie uwagę łatwiej dobierzemy sposób ekspozycji fotografii do wystroju i stylistyki naszego wnętrza.

Jeśli chodzi o rozmiar fotografii, to mniejsze zdjęcia warto zgrupować w jakąś kompozycję: niektórzy tworzą ścianę zdjęć, inni wolą układać ze zdjęć kształt. Przed wyborem kształtu kompozycji dobrze jest sprawdzić z dystansu, jak nasze zdjęcia będą się prezentować w takiej formie w nowym miejscu, pozwoli to nam lepiej je wyeksponować. Kształt może być w zasadzie dowolny, może przybrać formę figury geometrycznej, wzoru serca, kwiatu, może (wraz ze stosownym malunkiem na ścianie) tworzyć drzewo genealogiczne rodziny albo zegar, ogranicza nas tylko wyobraźnia! Jest jednak kilka szablonów, według których można rozplanować rozmieszczenie fotografii na ścianie. Można ułożyć zdjęcia w linii, dobierając na przemian małe i większe, można centralnie umieścić największe zdjęcie i otoczyć mniejszymi, można też ułożyć je w kształt na zasadzie spirali lub lustrzanego odbicia. Warto poszukać różnych wariantów układów zdjęć na ścianie, np. w Internecie.

Wracając do miejsca ekspozycji – ozdobienie ściany zdjęciami najłatwiej przyjdzie nam oczywiście w salonie, ale zdjęcia sprawdzą się równie dobrze w sypialni, pokoju dziecięcym, na korytarzu, a nawet przy schodach. Kluczem do sukcesu będzie dobranie odpowiedniej kompozycji i umieszczenie jej na dogodnej do podziwiania wysokości: centralne zdjęcie powinno znaleźć się na wysokości oczu widza.

Jak oprawić zdjęcia?

Aby ciekawie wyeksponować zdjęcia, potrzebne są również dobrze dobrane ramy. Powinny one być uzupełnieniem fotografii i komponować się z resztą wystroju danego wnętrza tak, by tworzyć razem z nim harmonię. Zdjęcia, plakaty i reprodukcje dobrze jest oprawiać w proste, geometryczne oraz niezbyt grube ramy. Jako materiał takich ram niezmiennie sprawdza się drewno, warto jednak pomyśleć również o wykorzystaniu ram aluminiowych. Mają surowe, ale estetyczne wykończenie, można dobrać je również w kilku gustownych kolorach oraz wykończone w bieli lub czerni. Do tego są wytrzymałe i trwałe. Najlepiej będą pasować w nowoczesnych wnętrzach, ale na dobrą sprawę wpasują się i do pomieszczeń w bardziej tradycyjnym stylu. Wszystko zależy od poczucia estetyki osoby dekorującej pomieszczenie. Przy oprawie warto jest skorzystać z techniki passe-partout, doskonale wyeksponuje ona nam walory zdjęcia, ochroni je przed bezpośrednim zetknięciem z szybą i nada mu lekkiego wrażenia przestrzeni. A jeżeli wnętrze jest w wyjątkowo ascetycznym wystroju, można spróbować oprawić je w antyramy. Nadadzą fotografiom lekkości i jednocześnie nie będą odstawać od reszty wystroju danego miejsca.