Zachwycając się pięknymi dziełami sztuki malarskiej zazwyczaj nawet nie zwracamy uwagi na ramy obrazów. Co prawda rama nie powinna przykuwać uwagi ani wychodzić na pierwszy plan. Niemniej jednak musi podkreślać styl oraz charakter dzieła, które jest w niej osadzone. Zabrudzona i nieestetyczna rama obrazu znacznie obniża wartość samego dzieła. Ponadto nie świadczy zbyt dobrze o jego właścicielu. Dlatego warto poznać kilka wskazówek dotyczących dbałości o ramy obrazów. Dzięki temu domowa kolekcja dzieł sztuki będzie prezentować się w pełni okazale.

Jak zapobiegać niszczeniu ram obrazów?

Specjalistyczne czyszczenie nie będzie konieczne, jeśli będziemy regularnie dbać o czystość ramy obrazu. Wystarczy przecierać ją przynajmniej raz w tygodniu ściereczką z mikrofibry. Dzięki temu można sobie oszczędzić późniejszej żmudnej i czasochłonnej pracy. Niestety pomimo tej świadomości wiele osób sprzątając mieszkanie nie pamięta o takich detalach jak ramy obrazów. W konsekwencji muszą sięgnąć po nieco bardzo zaawansowane sposoby czyszczenia ram. Najpierw jednak należy dokładnie sprawdzić z jakiego materiału wykonana jest rama obrazu. W głównej mierze od tego zależy dobór środków i metod czyszczenia.

Czego nie robić podczas czyszczenia ramy obrazu?

Podczas czyszczenia ramy obrazów należy wystrzegać się pewnych błędów. Przede wszystkim nigdy nie wolno czyścić ramy, która okala obraz. W ten sposób łatwo jest uszkodzić powierzchnię płótna. Dlatego też w pierwszej kolejności należy wyjąc dzieło sztuki z obudowy. Do tego potrzebny będzie miękki koc lub ręczniki. Ręczniki należy rozłożyć na płasko na stole. Następnie można położyć na nich obramowane dzieło. Ważne, aby leżało ono frontem do podłoża. W takiej pozycji można bezpiecznie odhaczyć zabezpieczenia i zdjąć stelaż. Na czas sprzątania warto odłożyć obraz w bezpieczne miejsce, aby nie uległ przypadkowemu uszkodzeniu.

Jak czyścić drewnianą ramę obrazu?

Ramy impregnowane można wyczyścić za pomocą specjalnego środka do czyszczenia i polerowania drewna. Należy zwilżyć ściereczkę preparatem i przetrzeć zabrudzoną powierzchnię ramy. Nigdy nie należy rozpylać środka bezpośrednio na obudowę. W przypadku stelaża, który został wykonany z niezakonserwowanego drewna, nie można przemywać jego powierzchni środkami chemicznymi. Mogą one doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. Najlepiej będzie użyć ciepłej wody. Po namoczeniu ręcznika można nim wyszorować ramę. Kolejnym krokiem może być wtarcie w obudowę kilku kropli oliwy z oliwek lub oleju lnianego. Ten zabieg nada drewnu połysk oraz ochroni je przed kolejnymi zabrudzeniami. Do czyszczenia ramy, która jest ozdobiona płaskorzeźbą, najlepiej będzie użyć szczoteczki z miękkim włosiem. Pozwoli ona dotrzeć do wszystkich zakamarków i wyżłobień w obudowie obrazu.

Jak czyścić ramę z metalu i plastiku?

Ramy do obrazów z metalu i plastiku najlepiej będzie czyścić miękką, zwilżoną gąbką z dodatkiem łagodnego detergentu. Świetnie sprawdzi się szampon dla dzieci oraz mydło antybakteryjne. Ten sposób czyszczenia nie obejmuje ram wykonanych ze srebra, lakierowanej cyny oraz mosiądzu. Mydło może doprowadzić do zszarzenia i utraty blasku ramy. Do czyszczenia ramy ze srebra świetnie nadaje się płyn do mycia szyb. Wystarczy spryskać nim bawełnianą ściereczkę o przetrzeć obudowę. W przypadku cyny dobrym pomysłem będzie nacieranie jej pastą z oliwy i sody oczyszczonej. Ważne jednak, aby podczas szorowania nie używać zbyt dużej siły. Może to sprawić, że metal zacznie wyglądać jak zwykła blacha. Pastę można następnie zmyć szmatką nasączoną wódką lub spirytusem. Alkoholu nie trzeba wycierać. Wyparuje on samoistnie po kilku minutach. Ten sposób jest także skuteczny w przypadku starej, zaśniedziałej ramy.

Pielęgnując ramy obrazów warto tez pamiętać o szybkach, za którymi znajduje się dzieło. Smugi, kurz czy odbite palce znacznie pogarszają odbiór danego obrazu. Sprawiają, że staje się mniej efektowny.

Dzieła sztuki, niezależnie od stylu, epoki czy autora, do pełnego blasku potrzebują odpowiedniej oprawy. Wymagają też należytej dbałości o czystość i nienaganny stan. Tylko regularne i dopasowane do rodzaju obudowy zabiegi sprawią, że kolekcja obrazów będzie lśnić i zachwycać wszystkich oglądających.