Do dyspozycji jest kilka rozwiązań. Przede wszystkim trzeba dobrać właściwy rodzaj zawieszek do obrazów . Mogą to być na przykład zawieszki ząbkowane lub zawieszki przesuwne, trzeba jednak wiedzieć, jak ich używać, bo mogą doprowadzić do przekrzywienia się lub nawet upadku obrazka. Zawieszki ząbkowane najlepiej jest stosować do lekkich ram obrazowych o niewielkich rozmiarach, do 30 cm długości. Zawieszając oprawiony obraz często też stosujemy tylko jedną zawieszkę, a ten błąd właśnie jest przyczyną niemożności właściwego wypoziomowania ramy do obrazu na ścianie. Dlatego lepiej jest zastosować dwie, nie damy wtedy ramie szansy na balansowanie na gwoździu czy haczyku. Jeśli rama zaś wyposażona jest w linkę do zawieszenia, warto pamiętać, by nie była ona zbyt długa i luźna. Linka powinna wtedy tworzyć prostą linię w poprzek ramy, ale nie może być zbyt ciasna. By zawiesić prosto oprawiony w ramę obraz, można również zastosować samoprzylepne taśmy antypoślizgowe lub takie w formie małych przezroczystych guziczków. Przykleja się je do tyłu ramy i dzięki temu przestaje się ona przesuwać po powierzchni ściany.

Jak zawiesić oprawiony plakat?

Plakaty i postery to coraz popularniejszy sposób dekoracji naszych domów. Są one jednak dosyć specyficzne w ekspozycji, a to ze względu na słuszny rozmiar, który nie dość, że trzeba atrakcyjnie zaprezentować, to jeszcze i ochronić przed przypadkowym uszkodzeniem lub zniszczeniem. Dlatego częstym wyborem prezentacji plakatu na ścianie ramy plakatowe. Ułatwią one ekspozycję naszego ulubionego postera i jednocześnie ochronią jego powierzchnię przed rozdarciem czy zachlapaniem. Rama plakatowa powinna być wielkości równej eksponowanemu plakatowi, jeśli jednak jest zbyt duża, możemy rozważyć umieszczenie plakatu za passe-partout. Listwy ramowe do ekspozycji plakatów i posterów powinny być proste w formie i wąskie, by nie przytłoczyły zanadto plakatu.

Zawieszenie oprawionego plakatu wymaga również pewnego stylistycznego zabiegu – plakat nie powinien zanadto odstawać od powierzchni ściany, jeśli jest oprawiony w ramę plakatową. Dlatego stosuje się tu kilka zabiegów montażowych. Najprostszym jest przyczepienie do ściany plakatu przy pomocy samoprzylepnego wieszaka. Trzeba się tylko upewnić, że cała dekoracja nie jest zbyt ciężka, a ściana jest sucha i była wcześniej odpowiednio przygotowana, inaczej wieszak oderwie nam wierzchnią warstwę farby. Jeżeli któryś z powyższych warunków uniemożliwia zawieszenie w ten sposób plakatu, pozostaje nam wykorzystanie gwoździ lub niewielkich haczyków i zawieszek ząbkowanych, na przykład mostkowych.