Ciężko wyobrazić sobie eleganckie wnętrze bez dekoracji na ścianach. W domach, mieszkaniach a także miejscach publicznych jak muzea, galerie czy restauracje, obrazy lub plakaty stanowią nieodłączny element aranżacji. Sam obraz jest oczywiście najważniejszym elementem dekoracyjnym, jednak istotną jego część stanowi sama rama i sposób mocowania do ściany. Odpowiednie zawieszki do obrazów pozwalają na stabilne przytwierdzenie dzieła sztuki do powierzchni a także zabezpieczają obraz przed zniszczeniem czy upadkiem. Warto przyjrzeć się dostępnym na rynku rozwiązaniom i wybrać takie, które spełnia nasze oczekiwania. 

Montaż bezpośrednio do ściany

W zależności od rodzaju oprawy, stosuje się różnego typu systemy zawieszek. W przypadku antyramy z zapięciem posiadającym otwór, lub ramki z przytwierdzonym haczykiem, wystarczy odpowiedni gwóźdź lub wkręt. Takie obrazy powinny być jednak lekkie, aby nie uszkodzić ściany, a jeśli powierzchnia nie jest zbyt wytrzymała (jak na przykład w obiektach starego budownictwa), może grozić jej zniszczenie lub poluzowanie mocowania.

Proste i wygodne zawieszki

W sklepach z akcesoriami ramiarskimi dostępne są specjalne zawieszki typu „D”. Są to bardzo wytrzymałe i lekkie rozwiązania, które przymocować należy bezpośrednio do ramy obrazu, a następnie za pomocą wkrętu lub gwoździa, do ściany. Użyć możemy jednej, dwóch lub nawet większej ilości zawieszek, aby ozdoba wisiała stabilnie i była wyśrodkowana. 

Możliwość zmiany ustawienia obrazu 

Możemy zakupić także zawieszki przesuwne. Te produkty mocuje się w taki sam sposób, jak zawieszki, mają one jednak dodatkową funkcję. Ich otwór jest większy i wyposażony w niewielkie ząbki, dzięki którym możemy delikatnie zmieniać położenie obrazu. Jest to bardzo praktyczne w przypadku, kiedy ozdoba ma nieregularny kształt, lub jeśli nie udało nam się jej równo zawiesić za pierwszym razem. Takie rozwiązanie chroni nas przed koniecznością wykonania kolejnego otworu w ścianie.