Dobrze dobrana rama ustala płaszczyznę obrazu i zabezpiecza dzieło przed uszkodzeniem. Wyznacza kadr, który skupia uwagę obserwatora, a także wydobywa z obrazu walory artystyczne i wzmacnia przekaz. Z tego powodu oprawa obrazu powinna być przemyślana. Na rynku dostępne są różne rodzaje ram zaczynając od drewnianych (drewno surowe, bejcowane, pokryte fornirem), a kończąc na lekkich i bardziej odpornych na uszkodzenia, ramach wykonanych z aluminium. Ponadto wachlarz cen jest całkiem szeroki. Wszystko uzależnione jest od tego, z jakiego materiału rama powstaje. Drewno importowane z Włoch, Hiszpanii czy Ameryki skutecznie winduje cenę. Nie bez znaczenia pozostaje ornamentyka, która podkreśla symbolikę obrazu. Najwyższe ceny osiągają ramy drewniane rzeźbione ręczne, pokryte płatkami złota. Standardem jest to, że do każdego produktu wstawiany jest tzw. krokodyl, czyli popularnie zwana zawieszka.

Budowa ramy

Od czasu, gdy wprowadzono płótno, rama usamodzielniła się konstrukcyjnie. Składa się z części podtrzymującej i dekoracyjnej. Zbudowana jest zazwyczaj z czterech listew połączonych na skos klejem, kołkami lub gwoźdźmi pod odpowiednim kątem. Połączenie uniwersalne posiada kilka odmian, np. klejenie na zakładkę. Bez względu na to połączenia te charakteryzują się dużą wytrzymałością. Istnieją ramy płaskie lub wgłębne, wąskie lub szerokie, bogato profilowane, inkrustowane. Największą popularnością cieszą się te prostokątne, ale spotykamy również kwadratowe, owalne, okrągłe i wielokątne.

Alternatywą dla drewna jest aluminium. Ramy wykonane w tej technice charakteryzują się znaczną lekkością i nowoczesnością. Świetnie komponują się z eleganckimi wnętrzami i są łatwe do czyszczenia. Powoduje to, że są chętnie wybierane do oprawy plakatów, zdjęć czy dyplomów.

Profesjonalnie zmontowane  ramy dostosowane są wielkością do obrazu i wykonywane są na zamówienie. Można też kupić gotowe ramy do obrazów u renomowanych producentów o uniwersalnych rozmiarach.