Jeżeli taką pamiątką jest akurat T-shirt, możecie zabezpieczyć go przed zniszczeniem i jednocześnie wyeksponować gdzieś w domu, używając jako dekoracji. Wystarczy go oprawić w ramy i np. ciekawie podświetlić albo zamówić niewielką gablotę do ekspozycji ubrań i innych obiektów przestrzennych, jak muszle, bibeloty, kolekcja owadów czy rośliny, oraz stosowaną niekiedy do nadania wrażenia głębi prezentowanym w niej zdjęciom. Oprawiony w ramę T-shirt może stać się ozdobą gabinetu, zawisnąć w salonie na honorowym miejscu (np. nad kominkiem), być wyeksponowany w korytarzu, a już z pewnością – w pokoju nastolatka! A jak oprawić go samodzielnie?

Jak oprawić T-shirt?

Najprostszą metodą będzie zwyczajne naciągnięcie materiału koszulki na podobrazie i przymocowanie go doń. Blejtram następnie oprawia się w listwy ramiarskie albo umieszcza za szkłem lub pleksiglasem w ramie aluminiowej . Ten sposób ekspozycji zazwyczaj nie umożliwia jednak pokazania całej koszulki, a tylko jej przewodniego motywu, np. logo. Wymaga również zawinięcia lub nawet przycięcia materiału T-shirta, dlatego warto spróbować oprawić go w całości.

Jeżeli chcecie samodzielnie oprawić T-shirt, a macie akurat niepotrzebną płytę z pianki polietylenowej o niewielkiej grubości (np. 1 cm), można wykorzystać ją do tego celu. Trzeba będzie położyć koszulkę na papierze (np. pakowym) i odrysować linie wyznaczające kształt ubrania. Następnie wycinamy papier i przymocowujemy taśmą do pianki, którą dotniemy nożem według szablonu. Na gotową piankę należy potem naciągnąć koszulkę i dla pewności przymocować ją jeszcze do podłoża szpilkami. Jeżeli szpilki wystają od spodu, trzeba będzie je zabezpieczyć, np. szeroką taśmą klejącą. Tak przygotowaną koszulkę przytwierdzamy wreszcie do pleców ramki (np. klejem) i oprawiamy w ramy. Mogą to być grubsze ramy plakatowe, może być rama z dystansem, szklona lub nie albo tzw. elka. Życzymy powodzenia w oprawianiu T-shirtów!