Ozdoba mieszkania puzzlami to całkiem ciekawy pomysł na aranżację wystroju wnętrza: ilustracje z puzzli o dużej ilości elementów często są bardzo atrakcyjne. Przedstawiają zdjęcia lub rysunki zwierząt, portretują niesamowite krajobrazy, pokazują ciekawe miejsca, mogą być reprodukcjami grafik, starych rycin i obrazów, map, mogą wreszcie przenosić widza w świat nierzeczywisty lub baśniowy. Daje to naprawdę duży potencjał dekoracyjny, nie dziwi więc fakt, że wiele osób decyduje się na dekorację domu puzzlami. Tym bardziej, że taka ozdoba dobrze będzie wpisywać się w różne style wykończenia wnętrz.

Puzzle jako obraz: oprawa

A jak najlepiej oprawić puzzle? Aby dobrze wyeksponować walory układanki, chętnie wybierana jest antyrama, na której mocuje się płytę MDF lub HDF (albo zwyczajnie karton) z przyklejonymi nań puzzlami. Drugim, równie częstym wyborem jest rama aluminiowa , ewentualnie rama drewniana. W pierwszym przypadku najczęściej dodatkowo przykrywa się puzzle płytą z pleksiglasu czy taflą szkła, w drugim zaś można je oprawić także i bez szyby. Jest to o wiele bardziej dekoracyjna forma oprawy puzzli, trzeba jedynie pamiętać, by wcześniej zabezpieczyć układankę. W sprzedaży dostępne są preparaty do konserwacji puzzli, często w formie łączącej środek zabezpieczający z klejem, co jednocześnie pozwala na przenoszenie ułożonych już fragmentów. Lepiej jest jednak nakleić je na płytę, to rozwiązanie jest o wiele trwalsze i bezpieczniejsze.

Jaką ramę wybrać do puzzli, by powiesić je jako obraz? Wszystko zależy od rozmiarów układanki. Najlepszy do oprawy puzzli profil ramiaka to profil prosty, gładki i stosunkowo cienki, około 2-3 cm dla mniejszych układanek, a nieco grubszy dla dużych formatów.

Jak nakleić puzzle na płytę? Jest kilka metod. Można użyć wspomnianego już środka do konserwacji, który nie jest jednak zbyt trwały, pozwoli jednak ostrożnie przenieść całość układanki i umieścić ją na płycie. Jeżeli jednak nie mamy takiego środka, można spróbować odwrócić puzzle obrazkiem do dołu, a następnie przyłożyć do niego równomiernie posmarowaną klejem płytę. Specjalistyczny klej do puzzli można zastąpić klejem do drewna, ważne jednak, aby nie zawierał dużo wody, inaczej trzeba go będzie zostawić do wstępnego wyschnięcia. Jeżeli umiecie samodzielnie oprawić obrazek, to po przymocowaniu puzzli do płyty, wyschnięciu kleju i impregnatu można to zrobić, jeśli zaś nie – warto poprosić o to fachowca. Powodzenia!