Ramki do obrazów. Przegląd zdobień i kształtów


Ramy do obrazów są nieodłącznym elementem każdego dzieła. Wyznaczają wizualne granice obrazu, który jest w nie oprawiony. Mogą być ozdobne albo proste i minimalistyczne. Niegdyś ramy były bogato zdobione, często przykuwały oczy oglądających bardziej niż samo arcydzieło. Wyrabiane ręcznie, były sygnowane imieniem i nazwiskiem artysty, który je wykonał. Wybór odpowiednich ram był często dokonywany przez malarza, który był autorem obrazu. W dzisiejszych czasach zdajemy się zapominać o tym, że ramy do obrazów są niezwykle istotnym elementem całej artystycznej kompozycji i coraz częściej decydujemy się na ramy dostępne w sieciowych sklepach, które pozbawione są artystycznego zacięcia i unikatowego wyglądu.


W tym wpisie przyjrzymy się zdobieniom i kształtom ram, które mamy w swojej ofercie.

Rodzima kolekcja ram polskich

Listwy ramiarskie z tej kolekcji wyróżniają się prostą elegancją. Są wykonane z drewna najwyższej jakości. Dostępne są w kilku wykończeniach i wymiarach. Wśród nich odnajdziemy zarówno proste ramy różniące się jedynie kolorami i fakturą farby, a także nieco bardziej ozdobne wzory z efektownymi żłobieniami i frezami. W niektórych ramach zastosowane są kombinacje wklęsek i półwałków, a inne charakteryzują się płaskimi i symetrycznymi profilami.

Kolekcja Napoli 

Listwy obrazowe z tej kolekcji nawiązują stylistyką do ram tworzonych w Neapolu. Są bardziej dekoracyjne od ram polskich. Często występują w nich motywy florystyczne i gięte żłobienia. Fantazyjne zdobienia przywodzą na myśl włoskie ramy obrazowe z czasów renesansu. Spotkać w nich można popularny w tamtych czasach ornament falowy.

Kolekcja Venezia

W tej kolekcji dominuje prostota. Ramy są proste albo wykończone wklęskami i półwałkami. Gdzieniegdzie pojawia się nawiązujący do epoki klasycyzmu delikatny i symetryczny ornament. Takie ramy będą stanowić uniwersalną oprawę dla różnych dzieł sztuki.

Kolekcja Firenze

W tej włoskiej kolekcji do wyboru mamy różne grubości profili ram. Od ram cienkich do masywnych i grubych. Królują w niej ramy o bogatej kolorystyce. Odnajdziemy tu między innymi ramy zielone, fioletowe, czerwone i niebieskie. Prostota form doskonale komponuje się ze współczesnymi obrazami oraz aranżacjami nowoczesnych wnętrz.