Rama do obrazu wydaje się dość nieskomplikowaną konstrukcją, zwykle traktowaną jako pewien dodatek do obrazu na płótnie lub papierze. W praktyce jednak spełnia kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim skutecznie zabezpiecza obraz przed zniszczeniem, może również podkreślać jego walory estetyczne. Musi więc być nie tylko funkcjonalna i trwała, ale również odpowiednio dobrana do obrazu pod względem wizualnym. Oprócz samej ramy konieczne jest też zastosowanie specjalnych akcesoriów, dzięki którym możliwe jest prawidłowe zawieszenie oprawionych obrazów na ścianie.

Do czego służą akcesoria ramiarskie?

Jak już zostało wspomniane, akcesoria ramiarskie służą do prawidłowego zawieszenia obrazów na ścianie. Dzięki temu dobrze dopasowane listwy czy ramy umożliwiają nie tylko estetyczną, ale i trwałą i bezpieczną ekspozycję grafik, plakatów, zdjęć, ilustracji itd. Są to bardzo często niewielkie detale, dzięki którym jednak oprawa jest solidna i funkcjonalna.

Przykłady akcesoriów ramiarskich

Pamiętajmy, że rama ma za zadanie stabilnie podtrzymywać obraz i umożliwiać umieszczenie go w wybranym miejscu. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich akcesoriów, takich jak np. zawieszki. Odpowiednio dopasowana zawieszka sprawi, że obraz nie spadnie. Systemy zawieszek są wykorzystywane nie tylko w galeriach i muzeach, ale również w biurach czy domach. Zapewniają łatwość montażu, a jednocześnie idealnie komponują się z estetyką ramy. Wyróżniamy m.in. specjalnie profilowane zawieszki ząbkowane oraz tradycyjne akcesoria trójkątne, w tym również zdobione, np. stylizowane na antyczne dekoracje.

Oprócz zawieszek niezastąpione są również zszywki, które pozwalają na łączenie listew i ram obrazów. Stosowane są w profesjonalnych maszynach do drewna, tzw. zszywarkach. Umożliwiają spójne i trwałe łączenie poszczególnych elementów.

Oprócz tego stosowane są niewielkie blaszki w różnych kształtach, które umożliwiają mocowanie obrazu do ramy. Służą też jako wzmocnienia narażone. Wyróżniamy dwa rodzaje blaszek: miękkie i twarde. Do akcesoriów ramiarskich zaliczamy też slipy samoprzylepne i plastikowe, które pozwalają na łatwy montaż oraz estetyczna ekspozycja obrazów.